200 فاکتور اثرگذار بر رنکینگ گوگل در سال 2021

شاید شما بدانید بیش از 200 فاکتور اثرگذار بر رنکینگ، در الگوریتم گوگل وجود دارد. اما این فاکتورها دقیقا چیستند؟ خوب، در این مطلب لیست کامل و به روز شده آن را برای شما فراهم کرده ام. این لیست را به صورت فهرست وار و به ترتیب زیر معرفی خواهم کرد.

  • فاکتورهای دامنه
  • فاکتورهای مربوط به صفحات
  • فاکتورهای مربوط به سایت
  • فاکتورهای بک لینک
  • تعامل کاربر
  • قوانین ویژه الگوریتم گوگل
  • سیگنال های برند
  • فاکتورهای اسپم درون سایت
  • فاکتورهای اسپم خارج سایت
200 فاکتور اثرگذار بر رنکینگ گوگل
منبع تصویر: backlinko.com

فاکتورهای دامنه

1- عمر دامنه: خیلی از متخصصین سئو بر این مسئله تاکید دارند که عمر دامنه تاثیر مثبت بر سئو دارد و گوگل به سایت های قدیمی تر بیشتر اعتماد می کند. با این حال جان مولر از گوگل، گفته است که عمر دامنه هیچ تاثیری نخواهد داشت.

2- کلمه کلیدی در دامنه: داشتن کلمه کلیدی در نام دامنه، مانند گذشته بر سئوی شما موثر نخواهد بود. اما همچنان به عنوان سیگنال مرتبط بودن عمل می کند.

3- مدت زمان ثبت دامنه: گوگل اینگونه بیان می کند که:

“دامنه های ارزشمند پیشاپیش به صورت چندین ساله ثبت می شوند، برخلاف سایر دامنه ها که به صورت یک ساله ثبت می شوند. بنابراین، مدت زمانی که در آینده دامنه منقضی می شود می تواند به عنوان سیگنال مشروعیت دامنه در نظر گرفته شود.”

4- کلمه کلیدی در ساب دامین: متخصصین MOZ معتقد هستند کلمه کلیدی در ساب دامین می تواند رتبه دهی گوگل را بهبود بخشد.

5- تاریخچه دامنه: دامنه هایی که چندین مالک داشته اند یا چندین بار از دسترس خارج شده اند، نشانه ای برای گوگل هستند تا تاریخچه دامنه را ریست کنند. در مواردی هم ممکن است دامنه ای که بابت تخلف توسط گوگل جریمه شده است، این جریمه را به صاحب بعدی دامنه انتقال دهد.

6- دامنه یکسان با کلمه کلیدی: داشتن دامنه ای که با کلمه کلیدی کاملا یکسان است، تاثیر بسیار کم، و یا هیچ تاثیر مثبتی بر سئو ندارد.

7- اطلاعات هویز (WhoIs) عمومی یا خصوصی: اطلاعات هویز خصوصی نشانه ای از این است که چیزی برای مخفی کردن وجود دارد.

8- مالک هویز جریمه شده: اگر گوگل شخصی را به عنوان اسپمر شناسایی کند، سایت های دیگر که این شخص مالک آنهاست را به طور دقیق بازرسی می کند.

9- پسوند دامنه کشورها: داشت دامنه ای با پسوند دامنه کشورها مانند (PT. IT. DE. CA.) گاهی به رتبه سایت در جستجوی گوگل در آن کشور خاص کمک می کند. اما قابلیت سایت برای رنکینگ به صورت جهانی را محدود خواهد کرد.

فاکتور های مربوط به صفحات

10- کلمه کلیدی در عنوان: کلمه کلیدی در عنوان مانند گذشته مهم نیست اما همچنان یکی از سیگنال های مهم سئوی درون صفحه ای است.

11- کلمه کلیدی در ابتدای عنوان: بر طبق MOZ، عنوان هایی که کلمه کلیدی در ابتدای آنها می آیند، بهتر از عنوان هایی که کلمه کلیدی در انتهای آنها می آید، عمل می کنند.

12- کلمه کلیدی در توضیحات: گوگل از توضیحات متای صفحات به طور مستقیم به عنوان سیگنال رنکینگ استفاده نمی کند. با این حال، توضیحات متا می تواند نرخ کلیک بر لینک صفحه را بهبود بخشد، که یکی از عوامل اصلی در رنکینگ است.

13- کلمه کلیدی در H1 نیز باشد: تگ H1، به عنوان “تگ دوم عنوان” هستند. به همراه تگ عنوان، گوگل از تگ H1 به عنوان سیگنال ارتباط ثانویه استفاده می کند.

14- چگالی کلمه کلیدی (TF-IDF): یک کلمه در طول صفحه چند بار تکرار شده است؟ هر چه آن کلمه بیشتر در صفحه تکرار شده باشد، بیشتر به نظر می آید که آن صفحه درباره آن کلمه است. گوگل برای اینکار از TF-IDF پیچیده ای استفاده می کند.

15- طول محتوا: محتوای با طول بیشتر جنبه های بیشتری از یک موضوع را در بر می گیرد، و به نظر می آید بیشتر برای الگوریتم ترجیح داشته باشد. در واقع، بر طبق تحقیقات Backlinko صفحاتی که در جستجوی گوگل رنک بالایی دارند حدود 1400 کلمه محتوا داشته اند.

16- فهرست مطالب: استفاده از فهرست محتوا در صفحات به گوگل کمک می کند محتوای صفحه شما را بهتر درک کند.

17- کلمات کلیدی LSI: کلمات کلیدی LSI به موتورهای جستجو کمک می کنند معانی دیگر از کلمات را استخراج کنند. به عنوان مثال APPLE به عنوان یک شرکت و یا APPLE به عنوان یک میوه. حضور یا عدم حضور کلمات کلیدی LSI می تواند به عنوان سیگنال کیفیت عمل کند.

18- کلمات کلیدی LSI در عنوان و توضیحات متا: کلمات کلیدی LSI در توضیحات متا ممکن است بتوانند در تشخیص معانی متفاوت کلمات به گوگل کمک کنند. ممکن است به عنوان سیگنال ارتباط عمل کند.

19- صفحه تمام جوانب یک موضوع را در بر بگیرد: ارتباط واضحی بین عمق پوشش دهی یک موضوع و رنکینگ گوگل وجود دارد. بنابراین صفحاتی که در آنها تمام جوانب یک موضوع در نظر گرفته شده است به نسبت صفحاتی که بخشی از یک موضوع را پوشش می دهند، برتری دارند.

20- سرعت بارگذاری صفحات: هم گوگل و هم بینگ، سرعت بارگذاری صفحات را به عنوان فاکتور رنکینگ در نظر می گیرند. گوگل هم اکنون از داده های واقعی کاربران در مرورگر کروم جهت ارزیابی سرعت سایت استفاده می کند.

21- استفاده از AMP: با اینکه به طور مستقیم فاکتور رنکینگ گوگل نیست، AMP می تواند عاملی برای رنکینگ بهتر صفحات در نسخه موبایل باشد.

22- انطباق محتوای صفحه با قصد کاربر: آیا محتوای صفحه با قصد کاربر از جستجو همخوانی دارد؟ اگر اینگونه است، آن صفحه در رنکینگ گوگل شرایط بهتری خواهد داشت.

23- گوگل Hummingbird: الگوریتم Hummingbird به گوگل کمک می کند تا موضوع صفحات را بهتر درک کند.

24- محتوای تکراری: محتوای کاملا یکسان در یک سایت حتی اگر کمی تغییر داده شده باشد، تاثیر منفی در به نمایش آمدن سایت در موتورهای جستجو دارد.

25- Rel=Canonical: استفاده صحیح از Rel=Canonical می تواند مانع از جریمه شدن سایت به علت وجود محتوای تکراری شود.

26- بهینه سازی تصاویر: تصاویر از طریق نام، متن جایگزین، عنوان، و توضیحات می توانند سیگنال قوی از ارتباط برای موتورهای جستجو ارسال کنند.

27- به روز رسانی محتوا: به روز رسانی Caffeine گوگل، صفحاتی را که تازه منتشر شده و یا تازه به روز رسانی شده اند، ارجحیت می دهد، مخصوصا برای جستجوهای زمان محور. جهت بیان اهمیت، گوکل زمان به روز رسانی برخی از صفحات را در نتیجه جستجو ها نمایش می دهد.

84 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.