مبانی سئوی مدرن

در این مطلب قصد داریم راجع به مبانی سئوی مدرن صحبت کنیم. در سال های اخیر چشم انداز سئو به طور مداوم تغییر می کند. گوگل آپدیت های بسیاری به طور سالانه ارائه می دهد. بنابراین، همگام شدن با این تغییرات اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است.

بنابراین، لازم است دانش خود را افزایش دهیم، و چکونگی کارکرد این تغییرات را در دنیای سئو درک کنیم. ممکن است پیدا کردن این تغییرات در سال جاری دشوار به نظر برسد، برای همین است که این مطلب را برای شما آماده کرده ایم.

در سئوی مدرن شما را درباره موضوعاتی چون اعتبار دامنه (Domain Authority)، جستجوی بصری، محتوای ویدئویی، بهینه سازی جستجوی صوتی، اسنیپت (توضیح کوتاه زیر نام سایت شما در نتایج جستجوی گوگل)، قصد کاربر (شناسایی نیاز کاربران حین جستجو)، و بک لینک، راهنمایی خواهیم کرد.

مبانی سئوی مدرن

اعتبار دامنه

به طور دقیق اعتبار دامنه چیست؟ خوب، همانطور که از نام آن پیداست، اعتبار دامنه نشان دهنده اعتبار دامنه شماست. در واقع اعتبار دامنه قابل اعتماد بودن شما و سایت شما را نشان می دهد. در گذشته اعتبار دامنه تنها با بک لینک سنجیده می شد، اما اکنون دیگر چنین نیست.

گوگل EAT

اکنون گوگل سایت شما را بر اساس سیستم EAT ارزیابی می کند. EAT چیست؟ EAT مخفف سه واژه است. تخصص (Expertise)، معتبر بودن (Authoritative)، و قابل اعتماد بودن (Trustworthiness) است. سال 2019 راهنمای رتبه دهی کیفی گوگل کانون تمرکز خود را EAT قرار داده بود. EAT در گذشته نیز حائز اهمیت بوده است. اما اخیرا اهمیت آن افزایش پیدا کرده است.

در گزارش “جستجو چگونه کار می کند” گوگل، آنها به طور واضح گفته اند که می خواهند منابع معتبر را رتبه دهی کنند. بنابراین، چگونه می توانید امتیاز EAT خود را بهبود ببخشید؟

اول از همه، متخصص حوزه کاری خود باشید. چراکه اگر شما از فریلنسر ها برای نوشتن محتوای خود استفاده کنید، شما حتما به مشکل برخواهید خورد. از آنجایی که گوگل گفته است آنها تنها منابع معتبر را رتبه دهی می کنند، مقالاتی که توسط فریلنسرها نوشته می شود شانس زیادی برای قرار گرفتن در صفحه اول گوگل را نخواهند داشت.

گوگل تا آنجا پیش رفته است که می گوید محتوای پزشکی باید تنها توسط متخصصان حوزه پزشکی نوشته شود. همچنین گوگل از نرم افزار استفاده می کند تا تشخیص دهد چه شخصی مطلب را نوشته است، بنابراین تقلب کردن بسیار دشوار است. بنابراین، در سال 2021، بسیار مهم است که معتبر باشید. اگر میخواهید در رتبه دهی جستجوی گوگل جایگاه خوبی داشته باشید، شفاف باشید.

گوگل انتظار دارد در هر سایتی، اطلاعاتی درباره اینکه چه شخصی مسئول سایت است وجود داشته باشد. به این معنی که باید صفحه درباره و تماس داشته باشید و پیدا کردن آنها کار راحتی باشد. همچنین صفحات حریم خصوصی و شرایط استفاده را در تمام صفحات خود (فوتر سایت) داشته باشید. همچنین نویسنده مطلب را در تمام صفحات خود قرار دهید.

نقل قول شما در سایت های دیگر (Citation)

مرحله دیگر، نقل قول شما در سایت های دیگر (Citation) است. خیلی از ارزیابی های گوگل خارج از سایت شما صورت می گیرد، که منطقی نیز هست. چراکه هر کسی می تواند ادعا کند متخصص آن حوزه است. اما اینکه بخواهید وب سایت های دیگر موفق شما باشند، کاملا داستان دیگری است.

گوگل به این مورد به طور خاص در راهنمای خود اشاره کرده است، که یک سایت مطلبی را انتشار می دهد و یا چیزی درباره خود می گوید و سایت معتبر دیگری با آنچه گفته شده مخالف است. بنابراین، نقل قول شما در سایت های مختلف آورده شود، مخصوصا سایت هایی که اعتبار بالایی دارند.

نکته دیگر اینکه به طور مشخص روی یک حوزه، تمرکز کنید. سایت شما به عنوان یک کل واحد، باید به یک موضوع مشخص اختصاص داده شود. که می تواند نهایتا به نقل قول و اشاره سایت های دیگر مبدل شود.

جستجوی بصری

ترند جدید و مهم دیگر، جستجوی بصری است. جستجوی بصری در سال های آینده بسیار پررنگ تر خواهد بود. برای روشن شدن مقیاس باید به گوگل لنز اشاره کنیم که هم اکنون بیش از یک میلیارد بار مورد استفاده قرار گرفته است. (در واقع گوگل لنز یک تکنولوژی تشخیص تصویر است. گوگل لنز به منظور ارائه ی اطلاعات مربوط به اشیا با استفاده از تجزیه و تحلیل اطلاعات مبتنی بر شبکه عصبی طراحی شده است. منبع: ویکیپدیا). پینترست بیش از 600 میلیون جستجوی تصویری در ماه را گزارش داده است.

گوگل لنز (منبع تصویر: wired.com)

36% از مصرف کنندگان کلا و یا خدمات (Consumers) در آمریکا از جستجوی بصری استفاده کرده اند. با اینکه تکنولوژی جستجوی بصری هنوز در ابتدای راه است، اما در حال حاضر نیز به خوبی کار می کند.

شما می توانید گوگل لنز را با اسکن وسایل اتاق خود آزمایش کنید، و احتمالا خواهید دید که تقریبا هر چیزی را می تواند شناسایی کند. گوگل لنز می تواند بیش از یک میلیون شیء را در حال حاضر شناسایی کند، که این تعداد به طور روزانه در حال افزایش است.

افراد از جستجوی تصویری در موارد گوناگونی استفاده می کنند. برای مثال: مسیریابی مراکز خرید، شناسایی نقاط دیدنی، بررسی کسب و کارهای محلی، ترجمه، و بسیاری موارد دیگر. بنابراین، چگونه می توانید سایت خود را برای جستجوی بصری بهینه سازی کنید؟ نکته کلیدی سئوی تصاویر است. گام اول استفاده از متن جایگزین برای تصاویر و نوشتن اطلاعات اضافی مرتبط با آنهاست.

بر طبق راهنمای گوگل، آنها صفحاتی را ترجیح می دهند که معتبر، و تازه باشند و تصویر شاخص آنها در بالای صفحه قرار داشته باشد.

محتوای ویدئویی

بر طبق اطلاعاتی که شرکت سیسکو ارائه نموده است، محتوای ویدئویی 80 درصد ترافیک کل اینترنت را تا سال 2021 به خود اختصاص خواهد داد. این درصد بزرگی است. بنابراین، محتوای ویدئویی باید حتما بخشی از برنامه های بازاریابی دیجیتالی شما باشد.

اکنون به شما خواهم گفت چطور می توانید از ویدئو برای بهبود سئو استفاده کنید. اگر دقت کرده باشید ویدئو ها بیشتر در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شوند. در ادامه سه راه کار برای اینکه ویدئوی شما در نتایج گوگل رتبه خوبی داشته باشد، ارائه می شوند.

  • محتوای خود را به طور واضح بخش بندی کنید. این کار بسیار مهم است. گوگل محتوای ویدئوی شما را درک می کند و از بخش مناسب ویدئو در اسنیپت استفاده می کند.
  • ویدئوی خود را برای سئو بهینه سازی کنید. گوگل از عنوان ویدئو، توضیحات و تگ های آن موضوع ویدئی شما را تشخیص می دهد. بنابراین به همان اندازه که تولید محتوای خوب اهمیت دارد، به همان اندازه بهینه سازی ویدئو برای سئو مهم است.

مطالعه بر روی 165 ویدئو نشان می دهد 80% از ویدئو ها از کیمه کلیدی در عنوان ویدئو و اسنیپت استفاده کرده اند.

  • کپشن. بسیار مهم است که ویدئوی شما شامل زیرنویس متنی نیز باشد. کپشن هایی که خود یوتیوب به طور خودکار قرار می دهد خوب هستند اما عالی نیستند. بنابراین کپشنی با کیفیت برای ویدئوی خود قرار می دهید.

نکته مهم دیگر رشد کانال یوتیوب است. پس اگر تا کنون کانال یوتیوب نداشته اید این بخش را از دست داده اید. یوتیوب در حال حاضر یکی از بزرگترین موتورهای جستجوی دنیا است. افراد بیشتری نسبت به گذشته به جستجو در یوتیوب می پردازند. یوتیوب موتور جستجوی بزرگی است که نمی توان آن را نادیده گرفت.

خیلی از بازاریابان به این موضوع بی اهمیت هستند، بنابراین شما می توانید امتیاز خوبی را با تولید ویدئو کسب کنید، اگر محتوای ویدئویی با کیفیتی تولید کنید. همچنین، ویدئوی خود را در محتوای متنی بلاگ خود قرار دهید. چراکه افراد تمایل دارند محتوای بیشتری ببینند. بنابراین همیشه بهتر است ویدئوی خود را در مقالات بلاگ قرار دهید. ترند بعدی بهینه سازی برای جستجوی صوتی است.

بهینه سازی جستجوی صوتی

بهینه سازی جستجوی صوتی نیز یکی از ترندهای بزرگ اخیر است. بر طبق یک تحقیق 41 درصد از افراد بالغ حداقل یک بار در روز از جستجوی صوتی استفاده می کنند. جستجوی صوتی در گوگل به نسبت سال 2008، سی و پنج برابر شده است. بنابراین مهم است که سایت خود را برای جستجوی صوتی بهینه سازی کنید.

اول از همه مهم است که محتوای شما در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی داشته باشد. منظور از خوب یعنی بین سه نتیجه اول جستجو باشید. بر طبق یک مطالعه گوگل تمایل دارد پاسخ جستجوی صوتی را از میان وب سایت هایی انتخای کند که در نتایج جستجو رتبه یک، دو و سه را دارند.

نکته مهم دیگر این است که محتوای شما شامل پرسش و پاسخ باشد. چراکه خیلی از جستجوهای صوتی به شکل سوالی هستند. مثلا چطور سئوی سایت خود را بهتر کنیم؟ بنابراین صفحات پرسش و پاسخ (FAQ) برای جستجوی صوتی بسیار خوب هستند.

اسنیپت نیز بسیار مهم است. مطالعه ای دیگر نشان می دهد 40 درصد نتیجه جستجوی صوتی به طور مستقیم با توجه به اسنیپت نمایش داده می شود. بنابراین اینگونه به ترند مهم دیگر یعنی اسنیپت می رسیم.

بهینه سازی اسنیپت

بر طبق مطالعات SEMRUSH حدود 11.52% از نتایج نمایش داده شده در جستجوی گوگل از اسنیپت استفاده کرده اند.سعی کنید اسنیپت که برای صفحات خود می نویسید بین 40 تا 60 کلمه باشد. شاید از خود بپرسید چرا 40 تا 60 کلمه؟ بر طبق مطالعه ای که توسط SEMRUSH انجام شده است بیشتر اسنیپت ها بین 40 تا 60 کلمه داشته اند.

همچنین می توانید از انواع دیگر اسنیپت استفاده کنید. مانند اسنیپت لیستی، با استفاده از هدینگ های H2 و H3 برای تمام آیتم هایی که در لیست دارید. یا اسنیپت جدولی، که گوگل به راحتی می تواند داده های آن را بخواند. ترند مهم دیگر قصد کاربر از جستجو است که در بخش بعدی درباره آن صحبت می کنیم.

اسنیپت جدولی (منبع: SEJ)

قصد کاربر از جستجو

قصد کاربر از جستجو در واقع، ستون فقرات سئو است. ممکن است از خود سوال بپرسید، چرا؟ چون اگر محتوایی با جستجوی کاربر مطابقت نداشته باشد، خیلی ساده رتبه ای در جستجو نخواهد داشت. بنابراین، چگونه از قصد کاربر برای جستجو مطلع شویم؟ شروع کار با انجام تحقیق کلمات کلیدی است. شما باید در پس هر کلمه کلیدی قصد کاربر از جستجوی آن را درک کنید تا بتوانید محتوایی تولید کنید که به طور دقیق با قصد کاربر از جستجو، مطابقت داشته باشد.

محتوایی که تولید می کنید و کلمه کلیدی آن، باید به طور دقیق همان چیزی باشد که افراد آن را جستجو می کنند.

راهکار دیگری که دارید بهینه سازی محتوایی است که در گذشته انتشار داده اید. شما می توانید محتوای قدیمی خود را تغییر دهید یا اصلاح کنید، تا با محتوایی که کاربر به دنبال آن است مطابقت بیشتری پیدا کند و یا تجربه کاربری را بهبود ببخشد. این کار می تواند تاثیرات خوبی روی سایت شما داشته باشد.

سخن پایانی درباره سئو مدرن

در پایان این مقاله باید به این نکته شاره کنیم که بک لینک همچنان فاکتور کلیدی برای سئو باقی می ماند. در نهایت سئو تمام مربوط به محتوا و بک لینک می شود. بدون محتوای فوق العاده خوب، شما بک لینک به دست نمی آورید و بدون بک لینک مطالب یا سایت شما را در صفحه اول جستجوی گوگل قرار نخواهند گرفت. بنابراین محتوای با کیفیت و بک لینک باید کانون تمرکز فعالیت های شما در راستای بهبود سئو باشد.

ضمن تشکر از شما همراهان گرامی که این مقاله را مطالعه فرمودید. می توانید سوالات خود را درباره مبانی سئوی مدرن در بخش کامنت ها بپرسید. ضمن اینکه از طریق لینک فراهم شده در پایین صفحه می توانید مقاله اصلی راهنمای جامع سئو را مطالعه بفرمایید.

مشاهده مقاله مادر: 0 تا 100 سئو: راهنمای جامع برای تازه کاران

95 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.