مبانی سئوی محلی

در مقاله پیش رو یعنی مبانی سئوی محلی درباره فاکتورهای اساسی که سازنده استراتژی خوب سئوی محلی هستند صحبت خواهیم کرد. از جمله این فاکتورها می توان به تحقیق کلمات کلیدی، نقشه گوگل، و گوگل مای بیزینس اشاره نمود. شما یاد خواهید گرفت چگونه سایت خود را برای اینکه در صفحه اول جستجوی گوگل قرار گیرد بهینه سازی کنید.

چگونه سیگنال های رفتاری می توانند بر امتیاز جستجوی محلی شما تاثیر گذار باشند. چگونه لینک های ورودی بیشتری بگیرید، و چگونه نقل قول های بیشتری در نقشه گوگل دریافت کنید تا رتبه شما در جستجو محلی را ارتقاء دهند.

مبانی-سئوی-محلی
مبانی سئوی محلی (منبع تصویر: MOZ.COM)

چرا سئوی محلی مهم است؟ آیا می دانستید 80 درصد از مصرفکنندگان کالا یا خدمات از جستجوی محلی استفاده می کنند؟ اگر کسب و کار شما استراتژی مشخص برای سئوی محلی را نداشته باشد، شما 80% از مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد. ضمن اینکه 46% از کل جستجوها با در نظر گرفتن محل انجام می شود. بنابراین، داشتن یک استراتژی موثر برای سئوی محلی بسیار مهم خواهد بود مخصوصا اگر می خواهید کسب و کار شما حداکثر شانس را برای یافته شدن داشته باشد.

72% از جستجوهای محلی برای یافتن کسب و کارهایی با فاصله تا 8 کیلومتر صورت می گیرد. مطمئنا شما مشتریان زیادی را از دست می دهید اگر آنها نتوانند شما را پیدا کنند و یا کلا از وجود شما بی خبر باشند.

سئوی محلی چیست؟

سئوی محلی، فقط درباره این نیست که اطلاعات آدرس شما به درستی نمایش داده شود، و یا اینکه در گوگل مای بیزینس و یلپ (Yelp) لیست شده باشید. بلکه باید فاکتورهای مهم دیگری را نیز در نظر بگیرید. از کلمات کلیدی گرفته تا لینک سازی. بهینه سازی سئوی محلی تا بررسی های آنلاین و محتوای شبکه های اجتماعی ادامه دارد.

بنابراین، سئوی محلی دقیقا چیست؟ سئوی محلی هنر بهینه سازی قابلیت اکتشاف کسب و کار شما توسط مشتریان در محل فیزیکی شماست. در واقع به مشتریان بالقوه آنلاین شما کمک می کند تا مکان فیزیکی کسب و کار شما را راحت تر پیدا کنند.

سئوی محلی تشابه زیادی با سئوی معمولی دارد. تفاوت اصلی این است که سئوی محلی شامل بهینه سازی لوکیشن فیزیکی شما نیز می باشد. گوگل برای رتبه دهی به سایت شما هم سئوی معمول و هم سئوی محلی را مورد بررسی قرار می دهد و شما اگر بخواهید رتبه خوبی در جستجوی محلی داشته باشید باید به فاکتورهای بهینه سازی هر دو توجه داشته باشید.

برخی از فاکتورهای رتبه دهی جستجوی محلی گوگل عبارتند از:

  • درج اطلاعات نام، آدرس و شماره تماس در گوگل مای بیزینس و سایر وب سایت های لیست کننده کسب و کارها
  • تعداد بررسی های آنلاین مثبت و یا منفی شما
  • چه کلمات کلیدی در بررسی های آنلاین شما استفاده شده است
  • چه مدت افراد در لوکیشن فیزیکی شما می مانند.
  • چند بار کسب و کار محلی شما در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است
  • امتیازهایی که در گوگل مپ دریافت کرده اید

فاکتورهای دیگری نیز در این رتبه دهی تاثیرگذارند اما اگر کسب و کار شما تماما آنلاین است نیازی به آنها نخواهید داشت. باید در گوگل مپ و سایر سایت های مشابه دیده شوید.از ابزارهایی چون گوگل و یلپ برای یافتن بهترین کلمات کلیدی مربوط به کسب و کار خود استفاده کنید.

پک نقشه گوگل (Google Map Pack)

وقتی کاربران گوگل یک جستجوی محلی را انجام می دهند، معمولا یک کلمه کلیدی را به همراه یک لوکیشن جستجو می کنند، مثلا “خدمات کامپیوتر جنت آباد” ، گوگل سه نوع نتیجه را نمایش می دهد. سایت هایی که از تبلیغ در گوگل استفاده کرده اند، نتایج پک نقشه گوگل، و نتایج جستجوی ارگانیک

پک نقشه گوگل

پک نقشه گوگل چیست؟ گوگل از پک نقشه خود برای نمایش نتایج بر اساس لوکیشن به شما استفاده می کند. گوگل، لوکیشن نتایج جستجو را به روی نقشه نمایش می دهد. سه تا از نزدیکترین ها به شما را پیشنهاد می دهد. پک نقشه گوگل پتانسیل زیادی برای افزایش تماس ها و یا بازدید از وب سایت شما دارد، چراکه در نتایج جستجوی محلی دکمه تماس و وب سایت را نیز نمایش می دهد.

چگونه در پک نقشه گوگل رنک بهتری بگیریم

برای اینکه در پک نقشه گوگل رنک بهتری بگیریم باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. اول از همه در گوگل مای بیزینس اطلاعات کامل و دقیق از کلمات کلیدی و توضیحات وارد کنید، همچنین تصاویر را نیز باید به روز نگه دارید. دوم، اعتبار دامنه شما است، به علاوه تعداد لینک هایی که به سایت شما داده شده است. سوم، بررسی هایی است که از سایت شما صورت گرفته است، گوگل به تعداد این بررسی ها، کیفیت آنها، تنوع آنها، و سرعت دریافت این بررسی ها توجه می کند.

بررسی ها تا پیش از این در رتبه بندی نتایج گوگل تا این اندازه مهم نبوده است. گوگل برای اینکه شما را در رتبه اول نمایش دهد باید ببیند که مشتریان شما راضی هستند و شما بهترین گزینه برای افرادی هستید که از جستجوی محلی استفاده می کنند. گوگل بررسی های دیگر را که در سایت هایی چون تریپ ادوایزر، یلپ، و فیسبوک ثبت می شوند، در نظر می گیرد.

چهارم، گوگل به اطلاعات “نام، آدرس، و شماره تماس” که در سایت های دیگر توجه می کند. پنجم، گوگل به اعتبار دامنه شما نیز توجه می کند. نکته دیگر این است که برای داشتن رتبه بهتر در جستجوی محلی، باید در جستجوی ارگانیک هم عملکرد خوبی داشته باشید. این یعنی اینکه باید در فاکتورهای سنتی دیگر گوگل نیز خوب عمل کنید. بنابراین علاوه بر فاکتورهای سئوی محلی باید فکتورهای سئوی معمول را نیز در نظر بگبرید.

برای اینکه عملکرد خود در پک نقشه گوگل را بررسی کنید می توانید از ابزارهای رایگانی چون Local Viking و یا Local Falcon استفاده نمایید. از طریق این ابزار شما می توانید ببینید که دقیقا چگونه در نتایج جستجو عمل می کنید. بررسی عملکرد بسیار مهم است، چراکه رتبه شما در پک نقشه گوگل بر اساس اطلاعاتی که وارد می کنید تغییر می کند حتی اگر تنها تغییر از یک خیابان به خیابان دیگر باشد.

چگونه می توانید در جستجوی محلی ارگانیک رنک بهتری بگیرید

اگر می خواهید در نتایج جستجوی محلی ارگانیک جایگاه بهتری کسب کنید باید فاکتورهای مختلفی را در نظر بگیرید. اول، لینک هاییی است که به سایت شما داده می شود. گوگل این لینک ها را می سنجد، و اعتبار دامنه و تعداد لینک هایی که به دامنه شما داده شده است را مورد بررسی و توجه قرار می دهد.

دوم، اطلاعات درون صفحه ای است، گوگل به اطلاعات اسم، آدرس، شماره تماس، و کلمات کلیدی در عنوان صفحه توجه می کند. در کنار آن به اعتبار دامنه شما توجه می کند تا بر اساس این دو به شما امتیاز دهی کند. دقت کنید که سایت شما حتما صفحه “تماس با ما” داشته باشد.

سوم، سیگنال های رفتاری است. گوگل نرخ کلیک بر روی لینک های شما را مورد بررسی قرار می دهد. چهارم، گوگل مای بیزینس. گوگل آدرس، دسته کسب و کار و کلمات کلیدی از جمله کلمه کلیدی که در نام کسب و کار شما به کار رفته را مورد توجه قرار می دهد. پنجم، گوگل به تعداد ارجاع ها به سایت شما که در آن نام، آدرس، و شماره تماس کسب و کار شما وجود دارد توجه می کند.

در واقع شما باید تمام بهینه سازی های معمول سئوی خود را انجام دهید، ضمن اینکه فاکتورهای مربوط به سئوی محل فیزیکی خود را نیز به آن اضافه کنید. مطمئن شوید که سرعت سایت شما خوب است. عکس ها فشرده و بهینه سازی شده باشند. عنوان صفحه و توضیحات متای آن دقیق و مرتبط باشند و کلمه کلیدی به دقت انتخاب شده باشد. چیدمان سایت خود را بهینه کنید تا افراد راحت بتوانند اطلاعات را در آن بیابند. محتوای باکیفیت تولید کنید و بک لینک هایی با اعتبار بالا دریافت کنید.

تحقیق کلمات کلیدی

یکی از ابزار معروف برای تحقیق کلمات کلیدی گوگل کیورد پلنر (Google Keyword Planner) است. کیورد پلنر گوگل به شما این امکان را می دهد که کلمات کلیدی را بیابید که با استفاده از آنها در نتایج جستجوی محلی جایگاه بهتری را کسب می کنید.

کیورد پلنر کمک بیشتری به شما می کند اگر شما تعدادی از کلمات کلیدی را از پیش انتخاب کرده باشید و می خواهید ببینید که کدامیک از کلید واژه ها عملکرد بهتری خواهند داشت. اگر برای جستجوی کلمات کلیدی نیاز به کمک دارید گوگل ابزار مفید دیگری نیز دارد.

برای دسترسی به این ابزار پیش از هر چیزی نیاز با اکانت گوگل دارید. سپس باید وارد “گوگل ادز” شوید. وقتی وار پنل خود شدید، گوگل کیورد پلنر را باز کنید و گزینه Discover New Keywords را انتخاب کنید. سپس دو انتخاب خواهید دید.

1- Start with keywords. 2- Start with a website.

روی گزینه دوم ” شروع با یک وب سایت” کلیک کنید. سپس آدرس صفحه خانه سایت رقیب محلی خود را وارد کنید تا تعداد زیادی از کلمات کلیدی پیشنهادی را ببینید. این کلمات کلیدی بر اساس کلمات کلیدی که رقیب شما انتخاب کرده است به شما نمایش داده خواهد شد.

این یک راه سریع و آسان برای یافتن کلمات کلیدی کارا، و مرتبط است و به کسب و کار شما کمک می کند تا در جستجوی محلی نتایج بهتری کسب نماید.

ابزار دیگری که می توانید استفاده کنید ابزار پیشنهاد یلپ “Yelp Suggest” است. یلپ ابزار مفید پیشنهاد کلمات کلیدی دارد که مشابه “Google Suggest” است. برای شروع کافی است کلمه کلیدی محلی را وارد کنید که مشتری ممکن است برای پیدا کردن کسب و کار شما مورد استفاده قرار دهد. سپس به شما تعدادی کلمه کلیدی نمایش داده خواهد شد. حتی کلمات کلیدی متفاوت از کلماتی که شما در ابتدا وارد کرده اید.

برای مثال اگر شما تعمیرات کامپیوتر در تهران را تایپ کرده باشید ممکن است در کلمات کلیدی پیشنهادی “خدمات کامپیوتر در تهران” را نیز مشاهده کنید. این مسئله به شما کمک می کند بتوانید کلمات کلیدی گسترده تری را انتخاب نمایید که شاید به آنها فکر نکرده بودید.

شما همچنین می توانید از ابزار پیشنهاد گوگل “Google Suggest” استفاده کنید، که مستقیما در صفحه نمایش نتایج جستجوی گوگل قابل مشاهده است. کافی است کلمه کلیدی خود را وارد کنید تا در جعبه ای در پایین نتایج جستجو، کلمات کلیدی پیشنهادی و مرتبط را ببینید.

نکته بعدی استفاده از جستجوی صوتی گوگل است. فراموش نکنید از کلمات کلیدی برای جستجوی محلی صوتی استفاده کنید. چراکه 20 درصد از جستجوی موبایلی را جستجوی صوتی تشکیل می دهد.

برای یافتن کلمات کلیدی برای جستجوی صوتی، ابتدا کلمات کلیدی خود ار در جستجوی گوگل وارد کنید. نتایج به صورت لیست در بیاورید و از عبارات سوالی کننده آنها استفاده کنید (مانند چگونه، چطور، و …) تا کلمات کلیدی خود برای جستجوی صوتی را بسازید.

برای مثال شما “نصب ویندوز” را جستجو می کنید. گوگل در پیشنهادات خود نصب ویندوز 10 را به شما پیشنهاد می دهد. سپس شما می توانید به آن از سوالی ساز چگونه استفاده کنید و کلمه کلیدی پیشنهادی را تبدیل به این عبارت کنید:

چگونه ویندوز 10 نصب کنم؟ یا چطور ویندوز 10 نصب کنم؟

از این روش می توانید برای یافتن کلمات کلیدی مناسب جستجوی صوتی استفاده کنید.

ساختار سایت برای سئوی محلی

ابتدا با ساخت صفحه تماس شروع می کنیم. اگر برند محلی دارید، شما باید صفحه تماس داشته باشید. چراکه افراد به دنبال اطلاعات محلی کسب و کار شما خواهند بود. شما در صفحه تماس باید نام کسب و کار، شماره تماس، ایمیل، و آدرس کامل کسب و کار خود را وارد نمایید. توجه داشته باشید که شماره تماس صفحه تماس را قابل کلیک کردن نمایید. چراکه 30 درصد از جستجوهای محلی از طریق موبایل انجام می شود.

این قابلیت به کاربران کمک می کند و مراحل لازم برای تماس با شماره شما و سوییچ کردن بین اپ ها در موبایل را کمتر می کند. فراموش نکنید که شماره قابل کلیک شما به صورت نوشته باشد و نه عکس، چراکه عکسی که حاوی لینک به شماره شماست توسط گوگل قابل کرال کردن نیست.

همچنین شما باید شماره تماس خود را در بالای تمام صفحات خود و به صورت قابل کلیک نمایش دهید. چراکه دستگاه های موبایل توسط افراد بیشتری برای جستجوی محلی مورد استفاده قرار می گیرند.

اطلاعات مربوط به نام کسب و کار، آدرس، و شماره تماس را با عنوان اختصاری (NAP)، یاد می کنند. در آموزشی دیگر در ارتباط با داده های NAP و اهمیت آن برای جستجوی محلی صحبت خواهیم کرد.

مطلب مرتبط: NAP در سئوی محلی چیست

سپس، نقشه گوگل را به صفحه تماس خود اضافه کنید، چراکه 86 درصد از افرادی که جستجوی محلی انجام می دهند به دنبال موقعیت شما در نقشه گوگل می گردند. اگر نقشه گوگل در سایت خود داشته باشید کاربران راحت موقعیت شما را روی نقشه پیدا می کنند و دیگر نیازی به ترک سایت شما برای جستجوی آن در نقشه گوگل نخواهند داشت.

اضافه کردن نقشه گوگل به صفحه تماس دو مزیت دارد. اول اینکه به بازدیدکنندگان سایت شما کمک می کند تا شما را راحت تر پیدا کنند و دوم اینکه گوگل می داند شما کجا واقع شده اید. این به امتیاز جستجوی محلی شما کمک می کند.

برای اینکه نقشه گوگل را درون سایت خود قرار دهید، کسب و کار خود را روی نقشه گوگل بیابید و روی منوی کشویی بالای صفحه کلیک کنید و کد جاسازی (Embed Code) را از آنجا بیابید. شما می توانید این کد را کپی و در HTML سایت خود بچسبانید، تا نقشه گوگل موقعیت شما در سایت به نمایش درآید.

ضمن اینکه استفاده از نشانه گذاری اسکیما نیز اهمیت دارد. نشانه گذاری اسکیما به موتورهای جستجو اجازه می دهد بدانند که سایت شما راجع به چیست. اینگونه در نتایج جستجوی محلی مرتبط نمایش داده خواهید شد.

استفاده از نشانه گذاری اسکیما کمک می کند گوگل ماهیت کسب و کار شما و موقعیت آن روی نقشه را بهتر بشناسد. که ممکن است در رتبه دهی نتایج جستجوی محلی گوگل کمی به شما کمک کند.

برای اضافه کردن نشانه گذاری اسکیما به سایت خود ابزارهای رایگان زیادی وجود دارند. آنها اطلاعات را از شما می گیرند و یک کد HTML به شما تحویل می دهند. شما می توانید این کد را کپی کنید و در قسمت HTML Head سایت خود بچسبانید.

راهنمای داده های ساختار یافته گوگل (Google Structured data helper) و Data Highlighter به شما کمک می کنند تا به راحتی نشانه گذاری های اسکیما را به سایت خود اضافه نمایید. وقتی نشانه گذاری اسکیما را به سایت خود اضافه کردید می توانید از ابزار Google data helper استفاده کنید تا ببینید اسکیمای سایت شما چگونه نمایش داده می شود.

اگر کسب و کار محلی دارید، مطمئن شوید وب سایت شما برای دستگاه های موبایل بهینه سازی شده است. همچنین جابجایی بین صفحات در موبایل خوب انجام می شود، چرا که خیلی از افراد وقتی در حرکت هستند به دنبال اطلاعات شما می گردند. ابزارهای رایگانی مانند وردپرس به شما کمک می کنند نسخه موبایلی بهینه ای داشته باشید، با این حال حتما باید بررسی کنید قالبی که انتخاب کرده اید در گوشی های هوشمند و تبلت ها چگونه عمل می کند.

اگر وب سایت شما در نسخه موبایلی خوب عمل نکند، افراد خیلی سریع صبر خود را از دست می دهند و شما مشتریان بالقوه خود را از دست خواهید داد. حتما مطمئن شوید که وب سایت شما اشکالی نداشته باشد. می توانید از ابزارهای رایگانی مانند Screaming Frog برای بررسی وب سایت، تصاویر، لینک ها، و اسکریپت ها استفاده کنید. اینگونه می توانید متوجه خطاهایی مانند جا افتادن H1، و یا توضیحات متا، و همچنین خطاهای 404 شوید.

سیگنال های رفتاری

وقتی راجع به فاکتورهای رتبه دهی در جستجوی محلی صحبت می شود، سیگنال های رفتاری به داده هایی اشاره می کنند که گوگل در ارتباط با تعاملات افراد با برند محلی شما، جمع آوری می کند. شاید دانستن اینکه سیگنال های رفتاری چگونه بر جستجوی محلی شما تاثیر می گذارند، دشوار باشد، اما آنها بخشی از پازل بهینه سازی موتورهای جستجو هستند. بر طبق مطالعات، سیگنال های رفتاری تا 11% بر رتبه برند شما در جستجوی محلی اثرگذار است.

بر طبق نظر متخصصین برخی از مواردی که سیگنال های رفتاری را تقویت می کنند عبارتند از:

1- محدوده جستجو: گوگل رتبه بالاتری در جستجو به برندهایی می دهد که به جستجو کننده نزدیک تر هستند. محدوده جستجو به نوع کسب وکار و اندازه کسب و کار نیز بستگی دارد. برای مثال محدوده جستجو برای رستوران ها و کافی شاپ ها کوچک تر و همچنین رقابت در بین آنها بالاتر است. در مقابل مراکز اجاره دوچرخه محدوده های بزرگتری دارند و تعداد کمتر آنها رقابت کمتری را نیز در بر خواهد داشت.

اگر محدوده کسب و کار بیرون از محدوده مرتبطی باشد که گوگل تشخیص می دهد، احتمال کمتری دارد در نتایج جستجو نمایش داده شوید.

2- تعداد جستجوی محلی برند: تعداد دفعاتی که افراد در محل نزدیک به کسب و کار شما، به جستجوی نام کسب و کار شما می پردازند، یکی از سیگنال های رفتاری بسیار مهم برای گوگل است. بهبود این فاکتور می تواند به صورت آفلاین و از طریق تبلیغات و یا بازاریابی دهان به دهان باشد. در واقع شما باید بر ویژگی دیده شدن آفلاین خود تمرکز کنید. افراد درباره شما می شنوند، بنابراین به جستجوی آنلاین می پردازند تا اطلاعات بیشتری از برند شما کسب کنند.

این کار می تواند از طریق نصب پوسترهای تبلیغاتی نیز صورت گیرد، ولی بهترین رویکرد تولید و ارائه محصولات خوب است، بنابراین افراد به محصولات و خدمات شما علاقه مند می شوند و محصولات و خدمات شما را به دیگران معرفی می کنند.

نرخ کلیک بر لینک برند شما

در جستجوی محلی، نرخ کلیک بر لینک شما در نتایج جستجو محلی به گوگل این سیگتال را می دهد که کسب و کار شما مرتبط است. برای بهبود نرخ کلیک بر لینک برند شما در جستجوی محلی، از محدوه کسب و کار خود در عنوان، تگ، و توضیحات متا استفاده کنید.

دریافت تعداد زیادی بررسی مثبت در گوگل مای بیزینس (نقشه گوگل) نیز کمک می کند. اگر افراد ببینند بررسی های مثبت زیادی از شما وجود دارد، احتمال اینکه بر روی لینک کسب و کار شما کلیک کنند، بیشتر می شود.

بازدید از محل فیزیکی کسب و کار

گوگل داده های مکانی کاربرانی که نقشه گوگل را بر روی گوشی های خود نصب کرده اند، جمع آوری می کند. چه آنها کسب و کاری را جستجو کرده باشند یا نه. اگر آنها از برندی به صورت آفلاین بازدید کنند، در بخش آمار پنل دانش به نمایش در خواهد آمد. همچنین گوگل زمانی که افراد در محل فیزیکی شما می گذرانند به همراه تعداد دفعاتی که مکان فیزیکی کسب و کار شما مورد بازدید قرار می گیرد، را در نظر می گیرد.

گوگل خیلی از افراد را می تواند از طریق سرویس لوکیشن خود رهگیری کند که در بیشتر گوشی های اندرویدی نصب شده است. اگر در تنظیمات این قابلیت غیرفعال نشده باشد، اگر کسی از کسب و کاری بازدید کند که آن کسب و کار در گوگل مای بیزینس لیست شده باشد، مراجعه شما به محل فیزیکی آن کسب و کار شمرده خواهد شد.

گوگل همچنین امکان نشانه گذاری محل هایی که برای افراد مهم هستند را از طریق ویژگی برچسب به آنها می دهد. اگر شخصی کسب و کار شما را به عنوان جایی مهم در نقشه برچسب زده باشد، هر زمان که از کسب و کار شما بازدید کند توسط گوگل رهگیری خواهد شد.

بنابراین سعی کنید افراد را تشویق به بازدید از محل فیزیکی کسب و کار خود نمایید. می توانید این کار را از طریق تخفیف ها، فروش ویژه، و یا برگزاری مسابقه هایی که افراد تصویر محل کسب و کار فیزیکی شما را به نقشه گوگل بدهند و یا در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارند، انجام دهید.

در نهایت در خاطر داشته باشید برای بهبود سئوی محلی بر سایر جنبه های سئو نیز تمرکز کنید و آنها را بهبود ببخشید، از جمله لینک سازی، فعالیت در شبکه های اجتماعی، و بهبود سرعت سایت.

99 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.