مبانی سئوی فنی

در این مقاله شما با مواردی که در سئوی فنی دارای اهمیت هستند آشنا خواهید شد، مواردی مانند نقشه سایت، ایندکسینگ، محتوای تکراری، داده های ساختار یافته. سئوی فنی یکی از مهمترین بخش های بهینه سازی موتورهای جستجو است، و شما باید مطمئن شوید که سایت به طور کامل بهینه شده تا گوگل بتواند آن را کرال کند.

بنابراین، دقیقا سئوی فنی چیست؟ سئوی فنی فرایندی است که در آن مطمئن می شویم که وب سایت ما نیازمندی های فنی لازم موتورهای جستجو، برای بهبود جستجوی ارگانیک را دارد. برخی از موارد مهم در سئوی فنی شامل قابلیت کرال، قابلیت ایندکس، و ساختار وب سایت است.

مبانی سئوی فنی

در نتیجه، چرا سئوی فنی مهم است؟ شما می توانید بهترین وب سایت، با بهترین محتوا را داشته باشید، اما اگر سئوی فنی شما خوب کار نشده باشد، شما در نتایج جستجوی گوگل رتبه خوبی را کسب نخواهید کرد.

اما کار به کرال و ایندکس سایت شما خاتمه نمی یابد. فاکتورهای بسیار دیگری هستند که سئوی فنی شما را بهبود می بخشند. به عنوان مثال سایت شما نباید محتوای تکراری داشته باشد، باید سریع بارگذاری شود، برای موبایل بهینه سازی شده باشد، و خیلی موارد دیگر که جنبه های سئوی فنی را در نظر می گیرد.

بنابراین، چگونه می توانید سدوی فنی را بهبود ببخشید؟ شما باید بر روی نقشه سایت، ساختار سایت، ساختار پیوند یکتا، داده های ساختار یافته، محتوای تکراری، تگ های کنونیکال، صفحات 404، و تغییر مسیر 301، سایت خود کار کنید.

ساختار سایت

ساختار سایت باید قدم اول کار در بهینه سازی سئوی فنی باشد، حتی پیش از کار بر روی کرال و ایندکس توسط گوگل. چراکه بیشتر مشکلات کرال و ایندکس می تواند به علت ساختار ضعیف وب سایت باشد.بنابراین نرخ خطای وب سایت را می توانید با بهبود ساختار سایت کاهش دهید. ناگفته نماند که ساختار سایت شما برا تمام کارهایی که بر روی وب سایت خود انجام می دهید اثرگذار است.بنابراین در اولین قدم بر ساختار سایت خود تمرکز کنید. این مسئله سایر فعالیت ها در سایت را ساده تر می کند

از کجا شروع کنم؟

در قدم اول از یک ساختار مسطح (Flat Structure) استفاده کنید. شاید از خود بپرسید ساختار سایت دقیقا چیست؟ ساختار سایت به معنی طبقه بندی تمام صفحات وب سایت شماست و همیشه بهتر است که از ساختار مسطح برای سایت خود استفاده کنیم. به بیان ساده تر، تمام صفحات سایت شما تنها چند کلیک از یکدیگر فاصله داشته باشند.این کار باعث می شود گوگل سایت شما را ساده تر کرال و صفحات سایت را ایندکس کند.

ضمن اینکه سایت باید کاملا طبقه بندی شده باشد، و ساختار بهم ریخته نداشته باشد. ساختارهای بهم ریخته معمولا صفحاتی در خود دارند که هیچ لینک داخلی ندارند و حل مشکلات ایندکس آنها دشوار خواهد بود.

نکته دیگر، داشتن پیوند یکتای با فرمت مشابه در تمام سایت است. این کار به کاربران کمک می کند بدانند کجا هستند. اطلاعات بیشتر در پیوند یکتا، اطلاعات بیشتر برای گوگل فراهم می کند، که در نهایت به سایت شما کمک می کند.

نکته مهم دیگر استفاده از بردکرامب است. بردکرامب برای سئو خیلی مفید است چراکه باعث اضافه شدن لینک های داخلی به دسته ها و صفحات زیر مجموعه آنها می شود، که به طبقه بندی منظم سایت شما کمک می کند.

هم اکنون به کرال و ایندکس خواهیم پرداخت. شما باید مشکلات کرال سایت خود را بیابید و همچنین بدانید چگونه عنکبوت های جستجو را به عمیق ترین صفحات سایت خود بفرستید. ابتدا، باید مشکلات ایندکس سایت خود را بیابید. سه راه برای انجام این کار وجود دارد.

راه اول، گزارش پوشش در کنسول جستجوی گوگل است. از طریق این گزارش می توانید متوجه شوید که گوگل تمام صفحاتی که شما می خواهید ایندکس شود را ایندکس کرده است یا نه.

راه دیگر، استفاده از ابزاری به نام اسکریمینگ فراگ (Screaming Frog) است. می توانید از این ابزار بسیار خوب برای کرال تمام صفحات سایت خود استفاده کنید.

شما می توانید از ابزار حسابرسی ahref نیز استفاده کنید، که در مسائل فنی به طور کلی به شما کمک می کند.

حسابرسی سایت با Ahref

بزرگترین مشکل در سئوی فنی، ایندکس شدن صفحات عمیق سایت شماست. سایت هایی با ساختار مسطح معمولا با این مشکل مواجه نمی شوند، چراکه عمیق ترین صفحات این سایت ها نهایتا سه تا چهار کلیک از صفحه خانه فاصله دارند.

مقاله پیشنهادی: مبانی سئوی مدرن

گوگل اعلام کرده است که نقشه سایت xml، دومین منبع مهم برای یافتن آدرس صفحات (URLs) است. بنابراین حتما با تاکید بیشتر چک کنید که نقشه سایت xml درست است و مشکلی ندارد. شما می توانید این کار را با رفتن به کنسول جستجوی گوگل و چک کردن نقشه سایت، انجام دهید. راه دیگر این است که از همان کنسول جستجوی گوگل ببینید که صفحات شما ایندکس شده اند یا نه.

محتوای تکراری و محتوای نازک

نکته مهم دیگر، نداشتن محتوای تکراری (Duplicate Content) و یا محتوای نازک (Thin Content) است. اگر در وب سایت خود از محتوای منحصر به فرد استفاده می کنید نباید نگران محتوای تکراری باشید. به هر حال ممکن است محتوای تکراری بی آنکه شما بدانید در سایت شما وجود داشته باشد. در مورد محتوای نازک نیز همین گونه است. “محتوای نازک”، محتوای درون صفحه ای است که برای بازدیدکننده ارزش کمی دارد یا هیچ ارزشی ندارد.

محتوای تکراری و محتوای نازک، هر دو می توانند تاثیر منفی بر رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو داشته باشند. بنابراین، پیدا کردن، و اصلاح آنها ارزشمند است. برای حل این مشکلات می توانید از ابزاری های گوناگونی استفاده کنید. یکی از آنها، ابزار حسابرسی سایت Raven است، که سایت شما را برای محتوای تکراری و محتوای نازک بررسی می کند.

ضمن اینکه شما می توانید از ابزار حسابرسی سایت ahref و یا MOZ برای بررسی محتوای تکراری استفاده کنید.

حسابرسی سایت MOZ

شما همچنین باید بررسی کنید که سایت شما از محتوای سایت های دیگر استفاده نکرده باشد. این بررسی را می توانید با ابزاری به نام Copy Scape انجام دهید. بیشتر سایت ها صفحاتی دارند که دارای مقداری محتوای تکراری هستند، که این مورد مشکلی ندارد. اما اگر این صفحات با محتوای تکراری ایندکس شوند مشکل ساز خواهد شد.

برای حل این مشکل می توان از تگ noindex برای صفحات با محتوای تکراری استفاده کرد، که به گوگل و سایر موتورهای جستجو می گوید که این صفحه را ایندکس نکنند. راه حل دیگر برای محتوای تکراری، کنونیکال (Canonical) است. تگ کنونیکال برای صفحاتی استفاده می شود که محتوای بسیار مشابه و تفاوت بسیار اندک با صفحه ای دیگر دارند. مانند سایت های فروشگاهی.

تگ کنونیکال به گوگل اجازه می دهد تنها صفحه اصلی سایت را ایندکس کند و از صفحات کپی آن صرف نظر کند.

سرعت سایت

شما می توانید رتبه سایت خود در موتورهای جستجو را به طور مستقیم، با بهبود سرعت بارگذاری سایت، بهبود بخشید. سرعت بارگذاری وب سایت تاثیر بالایی بر افزایش جستجوی ارگانیک سایت شما دارد. سه راه اصلی برای بهبود سرعت سایت وجود دارد.

کاهش حجم سایت

راه اول، کاهش حجم سایت است. در مطالعه ای مشخص شده است که کاهش حجم سایت، بیشترین تاثیر را می تواند در بهبود زمان بارکذاری و لود سایت داشته باشد. می توانید حجم عکس های خود را کاهش دهید و یا آنها را با پسوند webp ذخیره کنید تا حجم آنها بسیار کاهش یابد. از فونت های کمتر، و وزن فونت کمتری استفاده کنید. و همچنین از قابلیت lazy loading استفاده کنید.

استفاده از کش

کش کردن سایت تاثیر بالایی بر بهبود سایت شما دارد. فعال کردن کش هم می تواند از طریق سرویس هاست شما انجام شود و هم از طریق پلاگین در وب سایت وردپرس شما.

استفاده از CDN

شما می توانید برای بهبود سرعت سایت از سرویس CDN یا همان Content Delivery Network استفاده کنید. سرویس های CDN متفاوتی وجود دارند که نمونه داخلی آن ابر آروان و خارجی آن Cloud Flare است.

برای بررسی سرعت سایت خود و راهنمایی برای بهبود آن می توانید از ابزاری مانند GTMetrix استفاده کنید. در ارتباط با بهینه سازی سرعت سایت در مقالات دیگر به طور مفصل صحبت خواهد شد.

نکته های کلی دیگر درباره سئوی فنی

نباید در سایت خود لینک های مرده داشته باشید. لینک به سایت ها و صفحاتی که دیگر وجود ندارند. بدتر از آن داشتن لینک های داخلی خراب است. داشتن لینک های داخلی خراب در صفحات سایت، کار گوگل در پیدا کردن و کرال کردن صفحات شما را دشوارتر می کند. سایت شما باید برای موبایل بهینه شده باشد، در غیر این صورت رتبه سایت در موتور جستجو آسیب می بیند.

در مطالعه ای موردی، شرکت فلیکس نورتون وب سایت یکی از مشتریان خود را حسابرسی می کرد، آنها متوجه شدند که مشتریشان در سایت خود از لینک دهی داخلی استفاده نمی کنند. با اینکه آنها مطالب با کیفیت بالایی را درون سایت خود قرار می دادند، ترافیک ورودی آنها و رتبه آنها در نتایج جستجو بهبود نمیافت. بنابراین شرکت فلیکس تصمیم گرفت لینک های داخلی را به صفحات مهم آنها اضافه کند. این کار باعث شد ترافیک ورودی وب سایت آنها 250 برابر شود. تنها در فاصله یک هفته بعد از لینک دهی داخلی.

مقاله پیشنهادی: مبانی سئوی محلی

در مقالات بعدی با جزییات بالاتری به بررسی سئوی فنی خواهیم پرداخت. سوالات خود در رابطه با سئوی فنی را با ما در میان بگذارید.

93 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.