بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

بهینه سازی موتورهای جستجو برای موفقیت در بازاریابی آنلاین شما بسیار حائز اهمیت است. حدود 60 درصد از ترافیک ورودی سایت شما از موتور جستجوی گوگل شروع می شود. اگر ترافیک ورودی از موتورهای جستجوی بزرگ دیگر چون یوتیوب، بینگ، فیسبوک، و یاهو را هم نیز در نظر بگیریم، 71 درصد ترافیک ورودی سایت شما را این موتورهای جستجو شکل می دهند.

بهینه سازی موتورهای جستجو هنر دریافت ترافیک هدفمند به طور ارگانیک از سمت موتورهای جستجو به سایت شما است. بهینه سازی موتورهای جستجو، تولید محتوای با کیفیت و بهینه سازی آن محتوا برای کلمه کلیدی کانونی، و دریافت بک لینک های با اعتبار بالاست.

بهینه سازی موتورهای جستجو چیست؟

پیروزی در سئو

برای پیروز شدن در سئو، باید سایت را برای موتور جستجویی که می خواهیم در آن رنک بالایی داشته باشیم بهینه کنیم. گوگل، آمازون، یوتیوب، بینگ و یا هر موتور جستجوی دیگری. شما باید مطمئن شوید که موتور جستجو سایت شما را به عنوان بهترین پاسخ به جستجوی کاربر بداند.

اما موتورهای جستجو چگونه بهترین نتیجه برای کاربر را مشخص می کنند؟ این بر پایه یک الگوریتم خاص است که از فاکتورهای گوناگونی تشکیل می شود، مانند: کیفیت محتوا، بک لینک، زمان آپ تایم، تعداد بازدیدکنندگان سایت، و سرعت.

مهمترین فاکتور کیفیت محتوای تولید شده و تعداد بازدیدکنندگان سایت است. اگر قرار باشد مهمترین فاکتورها را در یک جمله خلاصه منیم اینگونه خواهد بود:

“وب سایتی بسازید که مردم عاشق آن باشند.”

سیگنال های معتبر و سئوی مدرن

موتورهای جستجو سیگنال های متعدد را از سوی سایت شما بررسی می کنند تا معرف ترین وب سایت را پیدا کنند. در این کار نمی توانید تقلب کنید. اما می توانید آن را به دست آورید. با فرستادن سیگنال های معتبر و پرهیز از سیگنال های مصنوعی و ساختگی.

سئوی مدرن فراتر از توضیحات متا و بک لینک است. شما باید از ریچ اسنیپت، ویدئو اسنیپت، جستجوی صوتی، سئوی محتوای ویدئویی و گوگل رنک برین (Rank Brain) که در مطالب دیگر به آنها خواهیم پرداخت، استفاده کنید.

نکات حیاتی درباره محتوای متنی

قبل از اینکه هر کار مرتبط با سئو را انجام دهید، شما باید روی محتوای خود کار کنید. همینطور ارزیابی کنید که موتورهای جستجو این محتوا را دوست دارند و امتیاز بالایی به آن می دهند. به عنوان مثال اگر محتوای متنی انتشار می دهید، باید بدانید گوگل از مقالات کوتاه خوشش نمی آید. مقالاتی که در گوگل رنک های بالا را به دست می آورند همگی محتوایی به طول 1900 تا 2200 کلمه دارند.

اگر محتوای متنی تولید می کنید نکته بسیار مهم این است که این محتوا چقدر منحصر به فرد است. مطمئن شوید که محتوای شما کپی از سایت های دیگر نباشد. مقاله شما باید تازه و اورجینال باشد.

اگر می خواهید افراد به خواندن ادامه دهند، بسیار مهم است که در محتوای متنی خود از المان های گرافیکی مانند عکس، جدول، اینفوگرافیک، و ویدئو استفاده کنید. تحقیقات نشان داده اند که ویدئو بیشترین تاثیر را داراست، و افراد زمان بسیار بیشتری را در صفحات شما می گذرانند.

نکته مهم دیگر چیدمان مطالب است، محتوای متنی و تصویری که به صورت نامناسب روی صفحه قرار گرفته باشند خواننده های شما را سردر گم می کند.

دریافت بررسی ها و نظرات مثبت از سوی افرادی که در حرفه ای نزدیک به شما و یا در حوزه صنعت و کسب و کار شما فعالیت می کنند در رتبه بندی بالای گوگل تاثیر بالایی دارد.

گوگل EAT

گوگل از سیستمی با نام EAT برای سنجش سایت شما استفاده می کند که مخفف عبارات تخصص (Expertise)، اعتبار (Authority)، و قابل اعتماد بودن (Trustworthiness) است و بر اساس آن شما رتبه بندی می شوید.

گوگل EAT
گوگل EAT (منبع تصویر: js-interactive)

بک لینک یه راه فوق العاده برای بهبود امتیاز EAT است. گوگل از بک لینک استفاده می کند تا تعداد لینک های داده شده به صفحه خاص شما را بررسی کند. هر چه لینک های داده شده به صفحه سایت شما از وب سایت های معروف تری باشد، امتیاز EAT شما نیز بیشتر، بالا می رود.

ضمن اینکه بهتر است لینک هایی که به سایت شما داده می شود از سایت هایی باشد که در حوزه فعالیت شما هستند. بنابراین باید تمرکز خود را بر دریافت لینک از سایت های حوزه خود بگذارید تا دریافت لینک از هر وب سایتی.

گوگل همچنین به گفتگوهایی که درباره سایت شما، در سایت های دیگر می شود توجه می کند. اگر افراد زیادی از برند شما در وب سایت های با اعتبار بالا بدگویی کنند، این امر تاثیر منفی بر امتیاز سایت شما خواهد گذاشت. از طرف دیگر اگر محتوای شما لایک های زیاد دریافت کند، یا نظرات مثبت راجع به آن در سایت های دیگر نوشته شده باشد، امتیاز شما افزایش خواهد یافت.

در نهایت 210 فاکتور رنکینگ گوگل را فراموش نکنید. لازم نیست تمام 210 مورد را برای دستیابی به موفقیت انجام دهید. کافی است بر روی مواردی کار کنید که بیشترین تاثیر را بر امتیاز گیری و بهبود جایگاه شما در نتایج جستجو دارند.

نکات مهم برای بهبود جایگاه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل

  • کلمه کلیدی اصلی صفحه خود را در شروع مقاله قرار دهید. ترجیحا آن را در 25 کلمه اول صفحه خود قرار دهید.
  • اورجینال باشید. نه تنها از عنوان صفحه منحصر به فرد استفاده کنید، بلکه از توضیحات متا، محتوا، تگ، و تصاویر منحصر به فرد استفاده کنید.
  • از داشتن محتوای تکراری در صفحات سایت گوناگون سایت، خودداری کنید.
  • عنوان محتوای خود را بهینه کنید. فقط از یک کلمه کلیدی در عنوان محتوا استفاده کنید. کلمه کلیدی خود را در شروع عنوان محتوای خود استفاده کنید.

برای انتخاب عنوان برای محتوای خود وقت بیشتری صرف کنید. به گونه ای آن را انتخاب کنید که وقتی افراد آن را در نتایج جستجوی گوگل دیدند، توقف کنند و سپس بر روی لینک سایت شما کلیک کنند. هر چقدر میزان کلیک بر روی لینک شما به نسبت تعداد نمایش آن در جستجوی گوگل بالاتر باشد، شما رنکینگ سئوی بهتری دریافت خواهید کرد.

  • سرعت سایت خود را بهبود ببخشید. سرعت سایت شما برای اینکه رنک بهتری در جستجوی گوگل داشته باشید، خیلی خیلی مهم است. گوگل به طور مستقیم به آن اشاره کرده است.

برای بهبود سرعت، از تم های سبک استفاده کنید، تصاویر خود را فشرده کنید و حتما از قابلیت Lazy Loading استفاده کنید، این قابلیت در برخی موارد تا 50% سرعت سایت شما را بهبود می بخشد.

سرعت وب سایت (منبع تصویر: sitechecker)
  • رنکینگ سایت و صفحات سایت خود را در جستجوی گوگل بررسی و نظارت کنید. برای این کار از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید.

در کنسول جستجوی گوگل می توانید بر قابلیت اکتشاف (Coverage) که شامل صفحات ایندکس شده سایت است، گزارشات بهبود (Enhancements Reports)، گزارشات کارایی (Performance Report) خود نظارت کنید. گزارشات کارایی شامل کلمات کلیدی، قابلیت اکتشاف، و نرخ کلیک (Click Through Rate) می شود.

گزارشات کارایی به شما اجازه می دهد ببینید چه جیزی کار می کند، و چه چیزی کار نمی کند، تا در نهایت در طول زمان به بهبود سایت خود بپردازید.

از گزارش قابلیت اکتشاف استفاده کنید تا متوجه هر مشکلی در ایندکسینگ صفحات سایت شوید. در صورت وجود هر مشکلی باید به سرعت آن را برطرف کنید. اشکال در ایندکس گوگل به این معنی است که گوگل نمی تواند صفحات سایت شما را پیدا کند.

گزارشات بهبود (Enhancements Reports)، به شما اجازه شناسایی مشکلات کاربردپذیری موبایل (Mobile Usability) را می دهد. ایندکس گوگل در حال حاضر متمرکز بر موبایل (Mobile First) است، تا از بهینه سازی سایت برای این دستگاه ها اطمینان حاصل شود.

  • از لینک دهی داخلی استفاده کنید

به صفحات داخلی خود لینک دهید و مطمئن شوید از کلمه کلیدی صفحه ای که به آن لینک می دهید استفاده کنید. به خاطر داشته باشید، از لینک های داخلی بر اساس ارتباط با موضوع استفاده کنید، و از لینک دهی تصادفی بپرهیزید.

از لینک دهی داخلی می توانید برای بهبود امتیاز گوگل صفحاتی استفاده کنید که اعتبار لینک پایینی دارند. یک راه خوب این است که از لینک صفحات با اعتبار لینک بالا در صفحاتی که تازه ایجاد کرده اید استفاده کنید.

ضمن تشکر از شما همراهان گرامی، امیدوارم این مطلب مورد توجه شما قرار گرفته باشد. سوالات خود در ارتباط با بهینه سازی موتورهای جستجو، و محتوای متنی حتما بپرسید.

مشاهده مقاله مادر: 0 تا 100 سئو: راهنمای جامع برای تازه کاران

94 / 100

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.